Museets styrelse

2015–2018

Beredningsutskott

Man med glasögon. Kvinna med glasögon.

Raymond Pettersson (C)
Region Jönköpings län 
ordförande
raymond.pettersson@gmail.com
Raymond är bosatt i Värnamo

Inger Gustafsson (L)
Jönköpings kommun
1:e vice ordförande 
inger.sigrid@gmail.com
Inger är bosatt i Jönköping

 Kvinna med mörk hår och glasögon.  

Irene Oskarsson
Jönköpings läns
hembygdsförbund
2:e vice ordförande 
iueo65@hotmail.com
Irene är bosatt utanför Gränna


 Ordinarie ledamöter

 Region Jönköpings län  

 Kvinna med ljus hår och glasögon.  Foto på man.
Mari Lindahl (L)
mari.lindahl@rjl.se
Mari är bosatt i Habo
Anders Berglund (S)
Adjungerad i beredningsutskottet
anders.berglund@rjl.se
Anders är bosatt i Värnamo

 Jönköpings kommun  

 Man med glasögon.  Kvinna med glasögon.
Göran Gynnerstedt (KD)
g.gynnerstedt@telia.com 
Göran är bosatt i Jönköping
Eva Swedberg (S) 
eva.swedberg.jkp@gmail.com 
Eva är bosatt i Jönköping

 Jönköpings läns hembygdsförbund  

 Foto på man.  Man med glasögon.
Kjell Gunnarsson
kjell.a.s.gunnarsson@gmail.com
Kjell är bosatt i Vetlanda
Carl Johan Stillström
carljohan.stillstrom@bahnhof.se
Carl Johan är bosatt i Huskvarna

 Länsstyrelsen i Jönköpings län  

 En man som ler.  
Mattias Sörensen
mattias.sorensen@lansstyrelsen.se
Mattias är bosatt i Jönköping
 

Jönköpings läns museum

Kvinna med glasögon.
 
Britt-Marie Börjesgård
Personalrepresentant  
britt-marie.borjesgard@jkpglm.se 
Britt-Marie är bosatt i Jönköping
 
Man med glasögon.  
Sergei Muchin
Sekreterare, museichef
sergei.muchin@jkpglm.se
Sergei är bosatt i Jönköping

 

Adjungerad ledamot

Kvinna med mörkbrunt hår.

 
Helena Agerman
Jönköpings läns konstförening
helena.agerman4@bredband.net 
Helena är bosatt i Jönköping
 

Suppleanter

Region Jönköpings län

Arne Ekegren (M)
arne.ekegren@pp.varnamo.net 
Arne är bosatt i Bor
Håkan Sandgren (S)
hakan.sandgren@rjl.se 
Håkan är bosatt i Lekeryd

Jönköpings kommun

Tevfik Altonchi (M)
tevfik.altonchi@jonkoping.se 
Tevfik är bosatt i Jönköping
Eber Fransson (S)
eberg.fransson@stattut.st 
Eber är bosatt i Jönköping

Jönköpings läns hembygdsförbund

Margaretha Bladh
margaretha.bladh@krakshult.se 
Margaretha är bosatt i Mariannelund
Magnus Wahlström
wahlstrom.magnus@telia.com 
Magnus är bosatt i Forserum

Länsstyrelsen i Jönköpings län

Per-Olof Rinquist
pori@punkt.se 
Per-Olof är bosatt i Bankeyd
 

Personalrepresentant

 
Kristina Jansson
kristina.jansson@jkpglm.se 
Kristina är bosatt i Jönköping
 

Biträdande museichef

 
Liselotte Munther
liselotte.munther@jkpglm.se 
Liselotte är bosatt i Jönköping

 

Adjungerad ledamot

 
Jönköpings läns konstförening
Mario Rojas
mariorojas_@hotmail.com
Mario är bosatt i Jönköping
 

Museets styrelse


Styrelsen, i Jönköpings läns stiftelse, består av tolv ledamöter och nio suppleanter.

De tre stiftarna
Landstinget i Jönköpings län
Jönköpings kommun
Jönköpings läns hembygdsförbund
utser vardera tre ledamöter och två suppleanter, länsstyrelsen en ledamot och en suppleant och personalen en ledamot och en suppleant.
Jönköpings läns konstförening äger rätt att adjungera en representant.
Länsmuseichefen är självskriven ledamot med ställföreträdaren som suppleant.
Raymond Pettersson är styrelseordförande.